Skip To Main Content

Excellence. Tradition. Perseverance. Teamwork.
Balance between continued development of the fundamentals and increased
emphasis on competition.

TEAM DESCRIPTIONS

Athletic Information and Forms

Select A Team

Mr. Robert Donaldson

Mr. Robert Donaldson

Middle School Athletic Director

 

 

Team Updates

Congratulations to the following students for making the 7th/8th Boys JV/Varsity Basketball Team!

 


Jaelyn Blackwell
Pearse Bontemps
Cayden Dixon
JD Donaldson
Cannon Green
Idris Harper Jr.
Chris Harris
Wade Jones
Knox Kelsey
Graham Kesner
Foster Niemeyer
Hogan O'Keefe
Si Pierce
Chase Price
Jax Rogers
Cole Savage
Sam Stover
Robert Thomas
Dylan Thompson
Jake Thompson
Foster Tollison
Cade Yerty

Congratulations to the following students for making the first cut for the 7th/8th Basketball teams!

**If your name is on this list and you are NOT playing football, we will have practice tomorrow (11/2) 3:15-4:30 PM and Thursday (11/4) 3:15-4:45 PM**

**The second and final cut will be posted on Saturday afternoon!"


Jaelyn Blackwell
Pearse Bontemps
Cayden Dixon
JD Donaldson
Cannon Green
Idris Harper
Chris Harris
Wade Jones
Knox Kelsey
Graham Kesner
Hunter Lamar
Kyle Lisenko
Spencer May
Foster Niemeyer
Hogan O'Keefe
Reed Pettey
Si Pierce
Chase Price
Jax Rogers
Cole Savage
Brock Shepard
Sam Stover
Gavin Strang
Robert Thomas
Dylan Thompson
Jake Thompson
Foster Tollison
Carter Tucker
Scout Tucker 
Cade Yerty

Congratulations to the following students for being selected to the 5th and 6th grade girls Basketball Team:


Amelia Bontemps
Maggie Cannon
Paisley Clark
Ella Cullison
Sidney Erwin
Huxley Grear
Macy Hardin
Reese Hoover
Hadleigh Kimbrough
Madison McCaskill
Morgan Roberts
Stella Sharp
Georgia Sizemore
Livi Sizemore
Addilyn Sneed
Fera Weisberger
Wesleigh Whitely

 


 

Congratulations to the following boys on being selected to the 5th/6th grade Boys Basketball team. 
 
Adam Baldridge 
Griffin Brady
Asher Bratton
Cole Carpenter
Ryan Douglas
Dylan Floyd
John Garcia
Imir Harper
Oliver Hansen
Aaron Harrington
Breck Hurley
Coulson Jones
Kash Parker
Aiden Phelps
Parker Simpson
Cooper Thompson
Jacob Ward
Cruz Yarbrough
 

Congratulations to the following students for being selected to the 7/8 Girls' Basketball Teams for the 2022-2023 school year.

 

7th/8th Girls' Basketball Team

Addison Baker

Paige Corless

Avery Curran

Lila Gilchrist 

Lucy Hogue 

Haley Moore 

Grace Petree

Aly Porter 

Natalie Roper 

Morgan Sory

Zamariyah Wilkins 

Emma Bone

Meredith Flores-Villafana 

Sophia Grant 

Avery Kate Johnson 

Claire Pierce 

Reece Pittman

 

 

 

Congratulations to the following students for being selected to the MS Volleyball Teams for the 2022-2023 school year.

 

7th/8th Varsity Team

Addison Crawford

Anna Carson Green

Clara Hutsell

Victoria Lankhorst

Sophie Loe

Cora McDonald

Vivien Miller

Elyse Mitchell

Haley Moore

Taylor Shepard

Gracie Turner

Nancy Ward

 

7th/8th JV Team

Alaina Ables

Stella Bosworth

Caroline Brady

Paige Corless

Kendyll Duckett

Grace Gleason

Kate Hurdle

Leila Iysheh

Charlotte Johnson

Olivia Klepko

Lillie Bee Lawrence

Morgan Sory

 

5th/6th Varsity Team

Anne Bevill Anderson

Ashleigh Anderson

Olivia Ford

Huxley Grear

Hamilton Hahn

Macy Hardin

Anna Hutsell 

Lillian Pickel

Sadie Ramey

Parker Rose

Livi Sizemore

Rose Young

 

5th/6th JV Team  

Lillian Bendure

Kinsley Boone

Kadie Freeman

Meredith Freudenberg

Ellee Griffin

Natalia Ingelmo

Elise James

Addy Lyons

Addison McEver

Violet Neller

Avery Simons

Georgia Sizemore

Hailey Vitek

 

 

 

Congratulations to the following students for being selected to the MS Cheer Team for the 2022-2023 school year.

Practice information will be sent next week.

Lillian Bendure

Allie Biggers

Madison Brashier

Charlotte Burgess

Anne Catherine Cannon

Maggie Cannon

Madison Conner

Ella Cullison

Rylie Donaldson

Sophia Dunn

Layla Ellis

Callan Ellis

Huxley Grear

Hamilton Hahn

Annabelle Hood

Victoria Marcucci

Taylor Martin

Madison McCaskill

Annalynn McCrady

Hayes Patterson

Sadie Ramey

Nora Robertson

London Scurlock

Caroline Simpson

Jayla Walls

Wesleigh Whitley

Campbell Wilder

Audrina Zientek

 

 

 

Congratulations to the following students for being selected to the MS Dance Team for the 2022-2023 school year.

Practice information will be sent next week.

Modupe Adewale

Maggie Baker

Lily Chartrand

Caroline Hansen

Laney McKee

Leah Midgett

Sydney Murley

Stella Pomerenk

Isabel Rodriguez

Ellen Claire Workman