State Championships

Boys Golf – 1987
Cheerleading – 2004, 2019
Girls Tennis – 1981, 1983
Volleyball – 1981, 1987, 1989, 1990, 2003, 2016, 2018, 2019
Girls Basketball – 1998, 2001, 2002, 2004
Football – 2002, 2004
Boys Basketball – 2008, 2019
Girls Soccer – 2015, 2019
Boys Lacrosse - 2019

TSSAA - Briarcrest Stats

List of 19 items.

  • Football

    All-American Bowl, Omari Thomas

    Auto Zone Liberty Bowl All-Star Players
    Omari Thomas
    Jabari Small
    Reggie Neely 
    Marlon Hampton
    Christian Green
    Rodney Newsom
    Carrington Kelsey

    TSSAA Division 2 AAA Mr. Football
    Omari Thomas - Winner
    Jabari Small - Finalist

    TSWA All-State
    Omari Thomas
    Jabari Small




    Read More
  • Lacrosse: Boys

  • Lacrosse: Girls

  • Volleyball

    TSSAA STATE CHAMPIONS Back to back Champions - 2019 & 2020
    West Region Sub-State CHAMPIONS
    TSSAA Division II-AA State Runner Up
    TSSAA Division II-AA Sub-State Champions

    Carrie Yerty
    Prep Volleyball Top 10 Finalist for Coach of the Year
    American Volleyball Coaches Association Regional Coach of the Year Winner
    AVCA Regional Coach of the Year

    Loren Robertson 
    Prep Volleyball Andi Collins Finalist
    Prep Volleyball National Senior Player of the Year Finalist
    TSSAA Regional and State MVP

    American Volleyball Coaches Association All-Region
    Loren Robertson
    Aziah Buckner
    Emma Perkins

    AVCA All-American Honorable Mention
    Loren Robertson
    Aziah Buckner

    All-Metro Team
    Aziah Buckner
    Emma Perkins
    Loren Robertson
    Chloe Bryan


  • Soccer: Girls

    TSSAA 2019-2020 STATE CHAMPIONS!
    TSSAA Division II-AA West Region CHAMPIONS
    TSSAA Division II-AA Sub-State Champions

    Alexis Heinz - Coach of the Year

    Sydney Ham- TN Gatorade Player of the Year 2019-2020
    United Soccer Coaches All-American, All-South Region High School All-American, Allstate All-American

    Allison Luckhardt, All-Region Goal Keeper of the Year

    TSWA All-State Team
    Skylar Garner
    Sydney Ham
    Allison Luckhardt

    THSSCA All-State Team
    Skylar Garner
    Sydney Ham
    Allison Luckhardt
    Sarah Strong

    All-Metro Team

    Skylar Garner
    Sydney Ham
    Allison Luckhardt
    Sarah Strong
    Tara Lea
  • Soccer: Boys

    Senior Logan Stoltenborg named PLAYER OF THE YEAR by Commercial Appeal
  • Golf: Girls

  • Golf: Boys

    Drew Miller - Player of the Year Finalist
    Russell Williamson  - Player of the Year Finalist

    Brock Shafer - Coach of the Year
  • Cross Country

    Girls' Regional Champions
    Kat Harris - Individual Regional Champion
    Read More
  • Cheer

    STATE CHAMPIONS - TSSAA Large Varsity Game Day State Champions
    Read More
  • Wrestling

    Maveric Rorie - DII West Region Champion for 112lbs. weight division.
  • Boys Basketball

    TSSAA STATE CHAMPIONS
    West Region Champions - Third Year in a Row!
    DII State Champion Runner-Up

    Kennedy Chandler     - 2018-2019 and 2019-2020 Tennessee Mr. Basketball WINNER

    All-Region First Team
    Marcellus Brigham - Region MVP
    Rodney Newsom
    Omari Thomas

    All-Region Second Team
    Michael Malone
    Tyler Harrington

    All-State
    Marcellus Brigham

    All-Metro
    Kennedy Chandler - Player of the Year Finalist
    Marcellus Brigham

  • Girls Basketball

    All-Metro
    Addie Moore
  • Swimming

    Briarcrest Records Broken:

    Adam Karakurt - 50 Breaststroke, 100 Breaststroke and 100 IM

    Arianna Nisby - 100 IM
  • Baseball

    TSSAA Division II-AA West Region Runner-Up
    TSSAA Division II-AA West Region Quarterfinalist
  • Softball

    TSSAA Division II-AA West Region Runner-Up
    TSSAA Division II-AA State Quarterfinalist
  • Bowling - Boys & Girls

    Kathleen Nutt, All-Metro Player of the Year Finalist
    Jack Hollis, All-Metro Player of the Year Finalist
    Read More
  • Track

    TSSAA Division II-AA Region CHAMPIONS - Girls - FIVE Years In A ROW!
    TSSAA Division II-AA State CHAMPIONSHIP FINALISTS - Boys and Girls
    Individual State Champion in Girls track in 100 m and 300 m hurdles
  • Tennis: Boys & Girls

Best of Preps/ Sports Awards

List of 31 items.

  • 1976

    Sally Peters - Girls Tennis
  • 1981-82

    Coach of the Year:  Female Sports Class AAA - Sharon Watson
    Beth Wathal - Volleyball
  • 1984

    Joy Kelley - Girls Tennis
  • 1985

    Joy Kelley - Girls Tennis
  • 1986-1987

    Jeff Fite - Male Athlete of the Year Class AAA
    Amy Dodson - Girls Tennis
  • 1987-88

    Kenny Carlyle - Male Athlete of the Year Class AA
    Best of Preps Team Champions Class AA
    Scott Robertson - Boys Golf
    Len Nobert - Volleyball
    Joy Kelley - Girls Tennis
  • 1988-89

    Best of Preps Team Champions Class AA
    Scott Robertson - Boys Golf
    Kenny Carlyle - Baseball
  • 1989-90

    Jason McCommon - Male Athlete of the Year Class AA
    Sharon Watson:  Female Coach of the Year
  • 1990-91

    Andy Russell - Male Scholar-Athlete of the Year Class AA
    Sharon Watson - Coach of the Year:  Female Sports Class AA
    Angela Kralis - Girls Soccer
    Lindley Harrison - Girls Cross Country
    Kristy Cain - Volleyball
  • 1992

    Lindley Harrison - Girls Cross Country
  • 1993-94

    Charlie Cox - Male Scholar-Athlete of the Year Class AA
    Best of Preps Team Champions Class AA
    Lindley Harrison - Girls Cross Country
    Feb Boswell - Boys Cross Country
  • 1994-95

    Leslie Wilkins - Female Athlete of the Year Class AA
    Best of Preps Team Champions Class AA
    Misty Fant - Volleyball
    Lindley Harrison - Girls Track and Field
  • 1996-97

    Michael Wilcheck - Male Scholar-Athlete of the Year Class AA
    Kim Mashburn - Volleyball
    Coach of the Year - Volleyball:  Sharon Watson
  • 1997-98

    Brett Davenport - Wrestling
    Coach of the Year- Girls Basketball - Hugh Freeze
    Jule Rose - Femaie Athlete of the Year  - Private Schools
    Best of Preps Team Champions - Private Schools

  • 1998-99

    Bridget Graf - Female Scholar-Athlete of the Year - Private Schools
    Best of Preps Team Champions - Private Schools
    Margaret Dykes - Volleyball
  • 2000

    Carman Campbell - Volleyball
  • 2001-02

    Ashley Earley - Girls Basketball
    Coach of the Year - Girls Basketball - Hugh Freeze
    Rawl Martin - Boys Tennis
    John Rote - Boys Track and Field

  • 2002-03

    Aron Simms - Boys Track and Field
    John Harrington - Coach of the Year - Boys Golf
    Josh Fletcher - Male Athlete of the Year - Private Schools
    Best of Preps Team Champions - Private Schools
  • 2003-04

    Michael Oher - Football - Offense
    Best of Preps Team Champions - Private Schools
    Kent Austell - Male Scholar-Athlete of the Year - Private Schools
    Coach of the Year - Girls Basketball -  Hugh Freeze
    Coach of the Year - Volleyball - Claire Boggess
    Allison Mell- Volleyball


  • 2004-05

    Michael Oher - Male Athlete of the Year - Private Schools
  • 2005-06

    Leslie Brackens - Girls Swimming
  • 2006-07

    Terra Hardcastle - Female Scholar-Athlete of the Year - Private Schools
    Leslie Brackens - Girls Swimming
  • 2007-08

    Elizabeth Sullivan - Girls Soccer
    Leslie McDonald - Boys Basketball
  • 2012-13

    Austin Nichols - Boys Basketball
    Bailey Kramer - Female Scholar-Athlete of the Year - Private Schools
  • 2013-14

    Alyssa Neuberger - Girls Soccer
    Jasmine Cincore - Girls Basketball
  • 2014-15

    Alyssa Neuberger - Girls Soccer
    Best of Preps Team Champions - Large Private Schools
    Coach of the Year - Girls Soccer - Alexis Heinz
  • 2015-16

    Alyssa Neuberger - Girls Soccer - 2016
    2016 Best of Preps Team Champions Large Private Schools

  • 2016-17

    Saints Athletic Program Named BEST Of Preps In Large Private School Division!

    Alyssa Neuberger - Athlete of the Year and Scholar Athlete of the Year - WINNER!
    Hunter Hill - Athlete of the Year - Finalist
  • 2017-18

  • 2018-19

  • 2019-20